KontU:n SM-menestyjiä palkittiin

Seuran palkitsemitilaisuus järjestettiin tiistaina 12.12. Tapahtumassa palkittiin vuoden 2018 aikana SM-mitaleille yltäneitä urheilijoita.

Lisäksi Kaisa Mäkäräinen palkittiin jälleen seuran Vuoden Urheilijana. Vuoden Nuori Urheilija-titteli meni Ville-Valtteri Karviselle, joka nappasi vuoden aikana neljä SM-kultaa, yhden hopean ja yhden pronssin M16-sarjassa. Lisäksi mukaan tarttui yksi yleisten sarjojen viestipronssi.

Vuoden Kontioksi nimettiin ikiliikkuja Pasi Pehkonen, joka on tuttu näky seuran monissa tapahtumissa ja toimissa. Vuoden Tsemppari-tittelin haltijaksi nimettiin Arto Mulari, joka on toiminut usean eri ryhmän valmentajana ja antanut vahvan panoksen seuravalmennukseen.


SM-mitalistit vuonna 2018 kilpailukohtaisesti

Ampumahiihdon nuorten SM-kisat, Lahti 10.-11.2.2018

Normaalikilpailu 10.2.
1. Otto-Eemil Karvinen (M19)
1. Ville-Valtteri Karvinen (M16)
1. Inka Hämäläinen (N13)
2. Markus Myyry (M14)

Yhteislähtö 11.2.
1. Ville-Valtteri Karvinen (M16)
1. Inka Hämäläinen (N13)
——————————————————————
Ampumahiihdon veteraanien SM-kisat, Mikkeli 23.-25.2.2018

Pikakilpailu
1. Päivi Koivuselkä (N55)
2. Rauni Leppänen (N65)

Yhteislähtö
1. Päivi Koivuselkä (N55)
3. Mauri Siimestö (M70)
——————————————————————
Ampumahiihdon SM-kisat, Kontiolahti 31.3.-2.4.2018

Viesti 31.3.
1. NYL (Johanna Pykäläinen, Nastassia Kinnunen, Kaisa Mäkäräinen)
1. MYL (Teemu Huhtala, Ahti Toivanen, Tuomas Grönman)

Pikakilpailu 1.4.
1. Kaisa Mäkäräinen (NYL)
1. Ville-Valtteri Karvinen (M16)
1. Inka Hämäläinen (N13)
2. Markus Myyry (M14)
2. Otto-Eemil Karvinen (M19)

Viestit 2.4.
1. N13 (Melia Palsinajärvi, Saga Hurskainen, Inka Hämäläinen)
3. M15 (Markus Myyry, Mikael Kontturi, Tuukka Viinisalo)

Yhteislähtö 2.4.
1. Nastassia Kinnunen (NYL)
——————————————————————
Ampumajuoksun SM-kisat, Oulu 24.-26.8.2018

Viesti 24.8.
1. NYL (Johanna Pykäläinen, Nenna Lukkarinen, Nastassia Kinnunen)
2. M17 (Oskari Kurkinen, Roope Mulari, Roope Myller)
2. N17 (Aino Veijalainen, Ella Halonen, Ansa Hakala)
2. M15 (Mikael Kontturi, Tuukka Viinisalo, Markus Myyry)
3. MYL (Teemu Huhtala, Ville-Valtteri Karvinen, Joni Mustonen)

Pikakilpailu 25.8.
1. Nastassia Kinnunen (NYL)
1. Ville-Valtteri Karvinen (M16)
1. Sara Naukkarinen (N19)
1. Päivi Koivuselkä (N55)
2. Melia Palsinajärvi (N13)
3. Santra Säde (N21)

Normaalikilpailu 26.8.
1. Päivi Koivuselkä (N55)
2. Santra Säde (N21)
3. Markus Myyry (M14)
3. Ansa Hakala (N15)
——————————————————————
Rulla-ampumahiihdon SM-kisat, Imatra 15.-16.9.2018

Normaalikilpailu 15.9.
1. Kaisa Mäkäräinen (NYL)
1. Sami Siimestö (M40)
1. Päivi Koivuselkä (N55)
2. Nastassia Kinnunen (NYL)
2. Ahti Toivanen (MYL)
3. Tuomas Grönman (MYL)
3. Santra Säde (N21)
3. Ville-Valtteri Karvinen (M16)
3. Markus Myyry M15

Pikakilpailu 16.9.
1. Kaisa Mäkäräinen (NYL)
1. Päivi Koivuselkä (N55)
2. Inka Hämäläinen (N15)
2. Ville-Valtteri Karvinen (M16)
2. Nenna Lukkarinen (N19)
2. Sami Siimestö (M40)
2. Pekka Turunen (M65)
2. Mauri Siimestö (M70)
3. Nastassia Kinnunen (NYL)
3. Saga Hurskainen (N15)

——————————————————————

Kivääriammunta:

SM-kilpailut, 14-15.7.2018 Lahti
3. Laura Määttänen (300m vapaakivääri 3x40ls, sarja N)

SM-kilpailut, Keuruu 28-29.7.2018
3. Kalle Leskinen (300m vakiokivääri 3x20ls, sarja Y60)