urheilijaesittelyt

Valmennusryhmien vastuuvetäjät

 Aikuisten ryhmä

Anatoly Khovantsev

Päävalmentaja

Nuorten ryhmä

Tomi-Pekka Riihivuori

Nuorisovalmennuspäällikkö

AMPUMAHIIHTO

Kaisa Mäkäräinen

Kaisa Mäkäräinen

Syntymäaika ja -paikka: 11.1.1983 Kajaani (Ristijärvi)
Aloittanut: 2003
Parhaat saavutukset: 
MM-kisat:
– 1. takaa-ajo (Khanty-Mansiysk, Venäjä, 2011 )
– 2. pikakilpailu (Khanty-Mansiysk, Venäjä, 2011)
– 3. yhteislähtö (Ruhpolding, Saksa, 2012)
– 3. normaalikilpailu (Kontiolahti, Suomi, 2015)
– 3. yhteislähtö (Oslo, Norja, 2016)

Maailmancup
– Kokonaiskilpailun voitto 2010/2011 ja 2013/2014
– Kokonaiskilpailun toinen 2014/2015
– Sprintticupin voitto 2013/2014
– Takaa-ajocupin voitto 2010/2011, 2013/2014 ja 2014/2015
– Normaalikilpailucupin voitto 2014/2015

Lukuisia SM-mitaleja

Valmentaja:
Jarmo Punkkinen (fysiikka) &
Anatoly Khovantsev (ammunta Kontiolahdella kotiharjoittelussa)

Kaisa Mäkäräisen virallinen kotisivu

Ahti Toivanen

Ahti Toivanen

Syntymäaika ja -paikka: 5.1.1990, Polvijärvi
Aloittanut: 2002
Parhaat saavutukset:
Nuorten MM-kilpailut 2011
– pikamatka 4. (Nove Mesto, Tshekki)

SM-ampumajuoksut 2014
– pikamatka MYL 3., normaalimatka 2.

Östersund maailmancup 2014
– normaalimatka 38.

Olympialaiset Sochi 2014
– normaalimatka 56.

MM-kisat 2015 Kontiolahti
– normaalimatka 51.

Valmentaja:
Marko Laaksonen

Laura Toivanen

Laura Toivanen

Syntymäaika ja -paikka: 21.7.1988, Polvijärvi
Aloittanut: 2001
Parhaat saavutukset:
AH-SM 2012 Rovaniemi
– viestikultaa
SM-rullahiihdot 2015, Jurva NYL
– pikamatka 2.
– normaalimatka 3.
SM-ampumahiihdot 2014 Ahvenisto NYL
– viestihopeaa.
SM-ampumahiihdot 2015 Raahe NYL
– yhteislähtö 3.

Valmentaja: Tomi Kuutti

Tuomas Grönman

Tuomas Grönman

Syntymäaika ja -paikka: 19.9.1991
Aloittanut:
Parhaat saavutukset:
AH-SM 2012 Rovaniemi
– viestihopeaa
Suomen joukkueessa MC- ja MM-kilpailuissa 2015, sijoitukset yli 60

Valmentaja: Marko Laaksonen

Antti Repo

Antti Repo

Syntymäaika ja -paikka: 14.6.1994 Kontiolahti
Aloittanut:
Parhaat saavutukset:
Nuorten MM-joukkueessa 2012 & 2013
AH-SM 2012 Rovaniemi
– viestihopeaa
AH-SM 2014 Ahvenisto
– M21 pikamatka 2.
AH-SM 2015 Raahe
– M21 pikamatka 1.
– lukuisia muita SM-mitaleja

Valmentaja: Anatoly Khovantsev

 Ville Kekkonen

Ville Kekkonen

Syntymäaika ja -paikka: 18.11.1994
Aloittanut: 2011
Parhaat saavutukset:
Rulla-AH-SM 2013 Kontiolahti
– M19 kultaa pikamatkalla ja takaa-ajossa
Ampumajuoksun SM 2012 Alavieska
– viestihopeaa
Nuorten AH-SM 2014 Kontiolahti
– M21 normaalimatkan 10, yhteislähdön 7.,
pikakilpailun 9.
AH-SM 2014 Ahvenisto
– M21 viestihopeaa
AH-SM 2015 Raahe
– pikamatkan 2.
Nuorten AH-SM 2015 Kontiolahti
– normaalimatkan 3. ja pikamatkan 2.

Valmentaja:
Anatoly Khovantsev

TEEMU HUHTALA

Syntymäaika ja -paikka:

Aloittanut:
Parhaat saavutukset:
Nuorten MM-edustus vuosina 2013,2014,2015,
paras henkilökohtainen sijoitus
nuorten MM 2014 Presque Isle takaa-ajon 21.
– Nuorten MM 3.sija viestissä 2014 Presque Isle
– Ampumahiihdon nuorten SM-kisoista useita mitaleja
niin viestissä kuin henkilökohtaisilla matkoilla
– Hopeasompa viestikultaa 2009
– Hopeasompa viestihopeaa 2011 sekä SM sprintti 1.sija 2011
Valmentaja:

 
Samu Kekkonen

Samu Kekkonen

Syntymäaika ja -paikka: 13.6.1996
Aloittanut: 2011
Parhaat saavutukset:
Rulla-AH-SM 2013 Kontiolahti
– M17 kultaa pikamatkalla ja takaa-ajossa
Ampumajuoksun SM 2012 Alavieska
– viestihopeaa
Nuorten AH-SM 2015 Kontiolahti
– M19 normaalimatkan 5., yhteislähdön 6.
Ampumahiihdon SM 2015 Raahe
– pikamatkan 3., viesihopeaa
AH-SM 2014 Ahvenisto
– M21 viestihopeaa

Valmentaja:
Anatoly Khovantsev

Johanna Pykäläinen

Johanna Pykäläinen

Syntymäaika ja -paikka: 25.2.1996
Aloittanut: 2014
Parhaat saavutukset:
AH-SM 2015 Raahe
– N19 normaalimatkan 3.
Maastohiihdon nuorten SM 2015 Kemi
– henkilökohtaisen matkan 9.

Valmentaja: Anatoly Khovantsev (ampumahiihto)

Santra Säde

Santra Säde

Syntymäaika ja -paikka: 23.5.1997
Aloittanut:
Parhaat saavutukset:
Nuorten AH-SM 2014 Kontiolaht
– N17 normaalimatkan 7., pikakilpailun 5.
Ampumajuoksun SM 2014 Oulu
– N17 pikamatkan 2.
Nuorten AH-SM 2015 Kontiolahti
– normaalimatkan 6., yhteislähdön 4.

Valmentaja:
Anatoly Khovantsev ja Tomi-Pekka Riihivuori

JUNIOR TEAM

Meeri Silvasti:
– ampumahiihdon nuorten SM 2014 Kontiolahti N15 hopeaa
Siiri Silvasti:
– SM Raahe 2015 pikamatka N17 pronssia
Emma Säde:
– SM Ahvenisto 2015 viestit N15 kultaa
Nenna Lukkarinen
– SM Oulu 2015 ampumajuoksu pikamatka N14 kultaa
 Riku-Petteri Lukkarinen:
– SM Ahvenisto 2015 viesti M13 pronssia
Eelis Hakala:
– SM Ahvenisto 2015 viesti M15 pronssia
Ville-Valtteri Karvinen:
– Nuorten SM Kontiolahti 2015 normaalimatka M13 kultaa
Otto-Eemil Karvinen:
– SM Raahe 2015 pikamatka M16 kultaa
Roope Myller:
– SM Ahvenisto 2015 viesti M13 pronssia

MAASTOHIIHTO

Jussi Karkkulainen

Jussi Karkkulainen

Syntymäaika ja -paikka:
Aloittanut:
Parhaat saavutukset:
Valmentaja:

Laura Karkkulainen

Laura Karkkulainen

Syntymäaika ja -paikka:
Aloittanut:
Parhaat saavutukset:
Valmentaja: