urheilijaesittelyt

Valmennusryhmien vastuuvetäjät

 Aikuisten ryhmä

Päävalmentaja

AMPUMAHIIHTO

Kaisa Mäkäräinen

Kaisa Mäkäräinen

A-maajoukkue, kausi 2018-2019

Syntymäaika: 11.1.1983

Parhaat saavutukset: 
MM-kisat:

  • 1. takaa-ajo (Khanty-Mansiysk, Venäjä, 2011 )
  • 2. pikakilpailu (Khanty-Mansiysk, Venäjä, 2011)
  • 3. yhteislähtö (Ruhpolding, Saksa, 2012)
  • 3. normaalikilpailu (Kontiolahti, Suomi, 2015)
  • 3. yhteislähtö (Oslo, Norja, 2016)
  • 3. yhteislähtö (Hochfilzen, Itävalta, 2017)

Maailmancup

  • Kokonaiskilpailun voitto 2010/2011, 2013/2014 ja 2017/2018
  • Kokonaiskilpailun toinen 2014/2015
  • Sprintticupin voitto 2013/2014
  • Takaa-ajocupin voitto 2010/2011, 2013/2014 ja 2014/2015
  • Normaalikilpailucupin voitto 2014/2015
  • Yhteislähtöcupin voitto 2017/2018

 

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä

 

 

Tuomas Grönman

Tuomas Grönman

A-maajoukkue, kausi 2018-2019

Syntymäaika: 19.9.1991

Parhaat saavutukset:

Suomen joukkueessa MC- ja MM-kilpailuissa 2015, sijoitukset yli 60

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä

 

Teemu Huhtala

A-maajoukkue, kausi 2018-2019

Syntymäaika: 10.1.1995

Parhaat saavutukset:

  • Nuorten MM-edustus vuosina 2013,2014,2015
  • Nuorten MM 2014 Presque Isle takaa-ajon 21.
  • Nuorten MM 3.sija viestissä 2014 Presque Isle
  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä

Johanna Pykäläinen

A-maajoukkue, kausi 2018-2019

Syntymäaika: 25.2.1996

Parhaat saavutukset:

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä

Joni Mustonen

A-maajoukkue, kausi 2018-2019

Syntymäaika: 23.3.1994

Parhaat saavutukset:

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä

 

Ahti Toivanen

Ahti Toivanen

Syntymäaika: 5.1.1990

Parhaat saavutukset:
Nuorten MM-kilpailut 2011
– pikamatka 4. (Nove Mesto, Tshekki)
Östersund maailmancup 2014
– normaalimatka 38.
Olympialaiset Sochi 2014
– normaalimatka 56.
MM-kisat 2015 Kontiolahti
– normaalimatka 51.

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä

 

Otto-Eemil Karvinen

A-maajoukkue, kausi 2018-2019

Syntymäaika: 21.7.1999

Parhaat saavutukset:

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä
Santra Säde

Santra Säde

Syntymäaika: 23.5.1997

Parhaat saavutukset:

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä
Antti Repo

Antti Repo

Syntymäaika: 14.6.1994

Parhaat saavutukset:

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä

Nastassia Kinnunen

Syntymäaika: 14.3.1985

Parhaat saavutukset:

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä

Nenna Lukkarinen

Syntymäaika: 27.4.2000

Parhaat saavutukset:

  • IBU:n kisojen tulosarkiston löydät täältä.
  • Valitse ”Add Content” -> ”Athletes Search” ja hae nimellä

JUNIOR TEAM

Ville-Valtteri Karvinen (s. 2002)
(Nuorten maajoukkue, kausi 2018-2019)

Mikael Kontturi (s. 2003)

Oskari Kurkinen (s. 2002)

Roope Mulari (s. 2002)

Markus Myyry (s. 2004)

Roope Myller (s. 2002)

 

Ansa Hakala (s. 2003)

Ella Halonen (s. 2002)

Sara Naukkarinen (s. 2000)

Riina Takapuro (s. 2003)

Aino Veijalainen (s. 2001)

 

MAASTOHIIHTO

Jussi Karkkulainen

Jussi Karkkulainen

Syntymäaika:

Laura Karkkulainen

Syntymäaika: